środa, 15 czerwca 2011

Fragment: Dorota Soida - "Jak wygrać rozmowę kwalifikacyjną? Tajniki skutecznych odpowiedzi na trudne pytania"


Zrozumieć rozmowę kwalifikacyjną

Czy zastanawiałeś się czym w istocie jest rozmowa kwalifikacyjna, jak się najlepiej do niej przygotować i zaprezentować? Wrażenie, które zrobisz może dać Ci nową pracę lub Cię zdyskwalifikować.

Zasadniczym znaczeniem rozmowy kwalifikacyjnej (czyli rekrutacyjnej, w korporacjach często określanych angielską nazwą interview) jest zebranie informacji. Jest to w istocie wzajemne zapoznawanie się dwóch stron, w celu określenia zbieżności interesów między Tobą a potencjalnym pracodawcą.

Ważne jest twoje podejście i postawa – nie idziesz na rozmowę prosić o cokolwiek, nie idziesz sprzedawać, nie jest to sytuacja, w której prowadzący rozmowę jest w jakimkolwiek stopniu ważniejszy lub lepszy od Ciebie.

Pamiętaj, że obie strony mają potrzeby i coś do zaoferowania.

Firma ma potrzebę zatrudnienia najlepszego pracownika do realizacji zadań i może zaoferować stanowisko z określonym pakietem uposażeń. Ty poszukujesz odpowiedniej dla siebie pracy i możesz zaoferować swoje doświadczenie, umiejętności, wiedzę i swój czas.

Jeżeli okaże się, że potrzeby i możliwości się uzupełniają – masz duże szanse na otrzymanie pracy. Jeżeli nie otrzymujesz danego stanowiska, nie wyciągaj przykrych dla siebie wniosków, co do swojej niskiej wartości na rynku. Zawsze powtarzam, że dzieło sztuki może bardzo długo nie znaleźć nowego nabywcy, lecz w najmniejszym stopniu nie umniejsza to jego wartości.

Na dzisiejszym rynku pracy należy być przygotowanym na serię rozmów (2-3, a nawet więcej). Im wyższe stanowisko, tym może ich być więcej. Nowym, coraz silniejszym trendem są wymagania zademonstrowania swoich kompetencji zawodowych, w oparciu o konkretne doświadczenia i przykłady. Nie wystarczy już tylko opisywać jak sam siebie oceniasz. Musisz to poprzeć przykładami, liczbami, faktami. Coraz częściej też kandydaci są zapraszani na zespołowe rozmowy kwalifikacyjne.

Mogę ci dać jedną najważniejszą wskazówkę. Do rozmowy kwalifikacyjnej musisz iść bardzo dobrze przygotowany. Tylko to pozwoli Ci zademonstrować twoja prawdziwą wartość i wyróżnić się pozytywnie spośród innych kandydatów.

• Przeanalizuj i staraj się zrozumieć potrzeby potencjalnego pracodawcy. Jakich kwalifikacji, doświadczeń poszukuje? Co jest napisane w ogłoszeniu o pracę? Przygotuj sobie krótką listę.

• W jakim stopniu Ty posiadasz te kwalifikacje? Jak możesz je udokumentować, oprzeć na faktach? Zademonstruj te przykłady w profesjonalnie przygotowanym CV.

• W jaki sposób możesz je najlepiej zademonstrować podczas rozmowy? Który z przykładów najlepiej udokumentuje twoje cechy i umiejętności? Przygotuj sobie prosty skrypt.

• Jakie mogą być dla Ciebie trudne pytania rekrutacyjne?

Jakich w ogóle nie chciałbyś usłyszeć? Spisz je na kartce i odpowiedz na nie.

Kiedy na rozmowie dobrze zaprezentujesz swoje doświadczenia i kwalifikacje, lecz nie otrzymasz stanowiska – przyjmij to jako informację zwrotną. Prawdopodobnie potrzeby twoje i firmy były zbyt rozbieżne lub kto inny oferował firmie lepsze dopasowanie do potrzeb. Tak bywa.

Prowadź dalej swoją analizę rynku pracy i weź udział w kolejnych rozmowach.