piątek, 27 stycznia 2012

Snowboard. Dla początkujących i średniozaawansowanych


Agnieszka Peszek, Michał Przybylski - Snowboard. Dla początkujących i średniozaawansowanych to doskonała książka dla wszystkich, którzy chcą lepiej jeździć na desce, oraz dla tych którzy stawiają pierwsze kroki. W książce tej znajdziesz informacje o:


• rozgrzewce na stoku


• pierwszych krokach na desce


• ćwiczeniach poprawiających umiejętności


• ćwiczeniach przygotowujących do sezonu


• urazach snowboardowych






Dodatkowo znajdziesz przydatne informacje o sprzęcie - jak dobrać odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb i umiejętności.

Fragment:
krótka historia snowboardu

Jak wszyscy wiemy historia snowboardu jest trochę krótsza niż

historia biegania maratonów lub pchnięcia kulą. Niemniej jednak, snowboard przeżył już w swojej historii masę zmian, a związana z nim technologia, zmienia się prawie co sezon. Zanim zaczniemy przygotowania fizyczne do sezonu i przygotowanie samego sprzętu, warto się zapoznać z historią naszego ukochanego sportu.

A było to tak..

W 1929 roku, roku najważniejszym w historii snowboardu (a zatem kluczowym momencie w rozwoju cywilizacji), niejaki M.J „Jack” Burchett stworzył pierwszy snowboard. Smaczku temu wydarzeniu dodają wiązania zrobione z bielizny i sznurówek; sama deska zbudowana była z prostej sklejki.

Od tego czasu sporo się zmieniło i dzisiejsze snowboardy, wiązania i buty są tworzone przy użyciu skomplikowanych technologii i wyrafinowanych materiałów. Sam pomysł pana Burchetta nie przyjął się początkowo i nie przyciągnął w latach 40tych żadnych naśladowców. Snowboard na swój prawdziwy rozkwit musiał zaczekać aż do lat 70-tych.

W 1977 Jake Burton Carpneter zajął się produkcją snowboardów - razem z zespołem pięciu osób Jake tworzył, naprawiał i sprzedawał snowboardy. W tym samym roku inny młody człowiek - Mike Olsen - zbudował swoją pierwszą deskę i po pięciu latach przygotowań i testów Mike porzucił szkołę i otworzył „Gnu” - jedną z najstarszych i najlepszych irm snowboardowych.

Początki snowboardingu nie były łatwe. Nikt o tym sporcie nie pisał, nie było zawodów, a większość stoków narciarskich zarezerwowana była tylko dla narciarzy. W 1985 tylko 39 z ponad 600 ośrodków sportów zimowych na świecie było otwarte dla snowboardzistów. Dzięki wysiłkom Burtona i jego kolegów stopniowo coraz więcej tras było udostępnianych dla snowboardzistów, co spowodowało, że sport ten zaczął się coraz szybciej rozwijać. W 1987 powstały pierwsze czasopisma o snowboardzie: TransWorld SNOWboarding Magazine i Snowboarder Magazine.

W 1994 snowboard został uznany za sport olimpijski.

Dobór sprzętu

Jak dobrać deskę? Jakie parametry brać pod uwagę

i dlaczego.

typ deski:

Wybór sprzętu zacząć należy od zastanowienia się, jaki rodzaj jazdy na snowboardzie nas interesuje. Większość osób decydujących się na rozpoczęcie swojej przygody z deską, widziało w telewizji, internecie lub na stoku jeżdżących snowboardzistów, może zatem na podstawie własnych spostrzeżeń i poniższego opisu mniej więcej określić w jakiego rodzaju jeździe widzi swoją osobę:

all-mountain: Typ jazdy oraz sprzęt pozwalający skorzystać z większości przyjemności związanych z jazdą na desce, dobry dla osób początkujących. Osoby średnio-zaawansowane będą mogły próbować wykonać niewielkie skoki, sprawdzić swoje siły w snowparku, poradzą sobie również na naturalnych przeszkodach, a przy właściwym ustawieniu wiązań, również w głębszym śniegu.

Freestyle: Jazda i sprzęt typowy do szeroko pojętej „zabawy na stoku”, do spędzania większości dnia w snowparku, na hopkach, boxach, railach i całej reszcie ciekawych przeszkód dostępnych w „zimowych parkach”, jak i poza nimi, czyli jeździe po poręczach, murkach w mieście ( tzw. „Street”), czy obrotów na stoku, czyli tzw. „buttering”.

Freeride: Deski z tej kategorii pozwolą nam jeździć zarówno po przygotowanym stoku, jak i poza nim. Są idealne do jazdy w głębokim śniegu, ale również do ostrzejszej technicznej jazdy po przygotowanej trasie.

Preferując ten styl jazdy i posiadając deskę z tej kategorii, nie straszna będzie nam jazda po naturalnych przeszkodach, które oferuje nam ukształtowanie terenu.

Istnieją jeszcze deski typowo slalomowe dla zawodników profesjonalnie zajmujących się jazdą na desce. Dostęp do nich jest jednak mocno ograniczony z racji małego zainteresowania tego typu sprzętem ze strony osób amatorsko uprawiających snowboard.